Matpriset är förstås en annan ekonomisk och väldigt intressant aspekt på hälsa. Jag tror att en enskild måltid generellt är dyrare med LCHF, men om man räknar bort alla mellanmål, snacks med mera (samt kanske även mindre alkohol eftersom många upplever att de tål mindre på LCHF) som "tallriksmodellarna" äter så är nog kostnaden ungefär densamma. Men priset beror förstås jättemycket på vilken kvalitet man köper, t.ex. svenskt naturbeteskött eller billigt utländskt kött av sämre kvalitet. Och som du skriver, med sämre kost följer också alla negativa effekter på kroppen!
↧